سرویس نگهداری دستگاه های صنعتی

تقسیم بندی سرویس نگهداری

موتورهابازوی اصلی و قلب تپنده هر كارخانه به شمار می روند .و بسیار نقش حیاتی را بازی می کنند. خرابی برنامه ریزی نشده الكتروموتورها یكی از علل تحمیل هزینه های بالا بر كارخانجات میباشدو باعث به اصطلاح خواب دستگاه می گردد. از مهم ترین و رایج ترین خرابی ها می توان به،فرسودگی بلبرینگ ها،آلودگی محیط،اضافه بار و آمپر کشیدن،نم و رطوبت،فرسو دگی و تک فاز شدن موتور های 3 فاز نامبرد.

واحد رو غن کاری مرکزی
معمولا اگثر دستگاه های صنعتی جهت روانکاری اجزاء مکانیکی دستگاه از رو غن کاری سطوح داخلی استفاده می کنند که تامین نیرو جهت روغن کاری ممکن است به وسیله ی یک هیدروموتور انجام گردد و یا خود سیستم مستغل ی داشته باشد در هر صورت یکی از حیاتی ترین بخش هر دستگاه واحد روغن کاری آن می باشد چون در اثر خرابی این سیستم می تواند ضررهای جبران ناپذیری به دستگاه وارد نماید.برای همین اپراطورها باید به صورت روزانه از صحت درستی کار این سیستم مطلع بوده و با چک کردن روغن نمای جریان روغن و همیطور سطح روغن آن را چک کرده و در سرویس دوره ای ها فیلتر ها تعویض گردند.
واحد هیدرولیک
این واحد وظیفه تامین نیرو برای به حرکت در آوردن سیلندرها جهت حرکت خطی و یا چرخشی در تعویض ابزارها و کلاچ های هیدرولیکی در گیری بکس ها ،ابزار گیرهای هیدرولیکی و در بعضی موارد وظیفه روغن کاری را عهده دار هستند. ودربخشی جدا در مقالات یونیت هیدرولیک به به اجزاء آن پرداختیم.
سه نظام
وظیفه این قطعه نگهداری قطعه کار جهت عملیات تراش و یا فرز کاری و دیگر موارد می باشد که معمولا یا به صورت مکانیکی یا هیدرولیک هستند و همیشه باید شستشو و گریس کاری گردند.
تارت
وظیفه این قطعه نگهداری ابزار آلات جهت عملیات تراش و یا فرز کاری و دیگر موارد می باشد که معمولا یا به صورت مکانیکی یا هیدرولیک هستند و همیشه باید شستشو و گریس کاری گردند.
گیری بکس ها
جعبه دنده دستگاهی است که برای انتقال قدرت ،تغییر سرعت،جابه جایی نیرو،افزایش گشتاور و دیگر موارد جعبه دنده ها باید به صورت ماهیانه مورد بازرسی قرار بگیرند اجزا اصلی در گیربکس ها چرخدنده ها،بلبرینگ ها،شفت ها و بلوک ها می باشند.علایم خرابی در آنها به صورت صداهای نا متعارف،بعد جا رفتن ماهک ها،روغن ریزی ها می باشد.
مرغک ها
مرغک های وظیقه نگهداری قطعه کار را از طرف مقابل سه نظام را دارند و معمولا برای قطعه های بلند مورد استفاده قرار میگیرندو به دو صورت مکانیکی و هیدرولیک عمل می کنند و همیشه باید شستشو و گریس کاری گردند.